Przejdź do treści
  •  

Profilaktyka

Czy wiesz, że wiele chorób wykrytych we wczesnym stadium rozwoju jest całkowicie wyleczalnych?

Jednym z profili działalności naszej Kliniki jest szeroko pojęta profilaktyka. Staramy się uświadamiać naszym pacjentkom jak bardzo ważnym czynnikiem dla ich zdrowia są okresowe badania i obserwacja swojego organizmu. Wiele chorób dotykających kobiety jest całkowicie wyleczalnych, jeśli zostaną dostatecznie wcześnie wykryte. Dlatego też w naszej klinice kobiety mogą poddać się badaniu piersi, wykonać cytologię, kolposkopię lub skorzystać z porady specjalisty.
Wysokiej jakości, stała opieka ginekologiczna daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala świadomie dbać o swoje zdrowie.


Badanie piersi

To badanie jest bardzo ważne w profilaktyce raka piersi. Każda kobieta powinna regularnie badać sobie piersi, a w razie wątpliwości udać się do lekarza.
Systematyczne badanie pozwoli bardzo szybko zauważyć ewentualne zmiany, a w razie zaobserwowania niepokojących symptomów - na skierowanie pacjentki na dalsze badania.
Samokontrolę należy wykonywać raz w miesiącu, najlepiej tuż po zakończeniu miesiączki. Podczas badania należy zwrócić szczególną uwagę na kształt piersi, sprawdzić czy nie ma zmian w obrębie sutka i ewentualnych guzków w piersiach lub pod pachami. Zapraszamy do naszych gabinetów, gdzie lekarze udzielą szczegółowych wskazówek jak samodzielnie wykonywać badanie i kiedy należy zgłosić się do specjalisty.

Cytologia

Jest to badanie profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy. Lekarz po pobraniu śluzu z szyjki macicy specjalną szczoteczką rozprowadza go na szkiełku mikroskopowym, utrwala i wysyła do oceny mikroskopowej. Badanie cytologiczne umożliwia wykrycie zmian w obrębie szyjki macicy, które mogą być początkowym etapem rozwoju raka.
Każda kobieta powinna regularnie wykonywać cytologię zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza ginekologa. To badanie może uratować kobiecie zdrowie, a nawet życie.


Szczepienia przeciw HPV

​Czy wiesz, że niektóre szczepy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) przyczyniają się do powstawania raka szyjki macicy?

Choroba ta jest bardzo niebezpieczna, gdyż w początkowej fazie rozwoju nie daje żadnych objawów. Tylko regularne wizyty u lekarza ginekologa i wykonywanie cytologii mogą wykryć wczesne zmiany chorobowe.
Dostępna jest już także szczepionka przeciw HPV. Zabezpiecza ona przed infekcją szczepami o wysokim ryzyku onkogennym. Możesz się zaszczepić i ochronić przed rakiem szyjki macicy. Przede wszystkim powinny się zaszczepić młode kobiety przed rozpoczęciem współżycia płciowego. Szczegółowych informacji na temat szczepień przeciw HPV udzielają lekarze w naszej Klinice.