Wprowadzenie ultrasonografu sprawiło, że położnictwo jest bardziej precyzyjną dziedziną wiedzy, a ciąża wydarzeniem dużo mniej stresującym dla wielu przyszłych rodziców. Badanie USG jest zwykle wykonywane w celu określenia wieku ciąży. W 13 tyg. trwania ciąży poprzez ocenę przezierności fałdu karkowego i obecności kości nosowych ocenia się ryzyko wystąpienia zespołu Downa. W celu sprawdzenia budowy morfologicznej płodu badanie przeprowadza się między 18 a 22 tygodniem ciąży.
Z początkiem maja 2016 wprowadziliśmy w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich „GRAVMED” Sp z o.o. kompleksowe badania z zakresu diagnostyki prenatalnej. Oprócz badań USG wykonywanych przez lekarzy z certyfikatem FMF (Fetal Medicine Foundation, Londyn) możliwe będzie pobranie krwi na test podwójny (PAPP-A i wolna podjednostka β HCG) z kalkulacją ryzyka wystąpienia wady genetycznej.
Badanie USG I trymestr
Wykonuje się między 11+0 dni a 13+6 dni
Najlepszy okres dla wykonania pomiaru NT jest między 11+0 dni a 13+6 dni lub wymiar CRL między 45 a 84 mm. Ocenie się następujące parametry:
Badanie USG i wiek matki pozwalają wykryć 70-75% przypadków zespołu Downa. Dołączenie testu biochemicznego (białko PAPPA i beta HCG) pozwala uzyskać rozpoznanie w ok. 90% przypadków. Dołączenie do analizy ryzyka przepływów przez zastawkę trójdzielną oraz przewód żylny płodu pozwala rozpoznać 95% przypadków zespołu Downa.
Pacjentki zgłaszające się na badanie powinny mieć skierowanie/ankietę wypełnione przez lekarza kierującego. Ankietę można również wypełnić na miejscu. Opłata za kompleksowe badanie będzie pobrana w momencie rejestracji w recepcji. Badanie krwi – test podwójny – może być wykonany dużo wcześniej – od 10,1 tyg. Wynik oceniający ryzyko wady genetycznej otrzymuje pacjentka bezpośrednio po badaniu USG. Wszelkich informacji udzielają pracownicy recepcji.
Badanie USG II trymestr
Badanie USG „połówkowe” lub „anatomiczne”wykonujemy między 18+0 a 22+6 tygodniem ciąży. Celem badania jest rozpoznanie lub wykluczenie wad w budowie anatomicznej płodu oraz ocena jego biometrii potwierdzającej aktualny wiek płodu.
Podczas tego badania oceniamy:
1. Umawiasz się na badania - najlepiej telefonicznie - podczas rejestracji otrzymasz wszystkie niezbędne informacje.
2. Badanie krwi - krew pobierana jest z ręki, w wyznaczonym laboratorium.
3. Badanie USG - po upływie określonego czasu, zaprosimy Cię na bezpieczne dla dziecka, badanie ultrasonograficzne, które w większości przypadków wykonywane jest przez powłoki brzuszne (w szczególnych sytuacjach wykonywane jest USG transwaginalne).
4. Omówienie wyników badań - po skończonym badaniu USG, specjalista omawia z Tobą wyniki badań. Umów się na badanie, dowiedz się czy ciąża rozwija się prawidłowo i przygotuj się na przyjście maleństwa na świat.